Amerikai kutatók az ismert leletek alapján számítógéppel szimulálták a neandervölgyi ember hangképzését – írja a New Scientist. Az eredményt máris vitatják, újra fellángolt a vita arról, hogy mennyire tudott beszélni a több tízezer évvel ezelőtt élt ősember.
A neandervölgyi ember hangját Robert McCarthy, a Boca Raton-i Florida Atlantic University antropológusa rekonstruálta, az eredményt egy múlt heti, ohiói antropológiai konferencián prezentálta. A kutató szerint a neandervölgyiek beszédéből hiányoztak az általa kvantális magánhangzóknak nevezett hangok, amik nélkül a modern beszéd elképzelhetetlen.
"Ezek az adott nyelvben a legjellemzőbb akusztikai-fonetikai paraméterekkel rendelkező magánhangzók" – magyarázta az Indexnek dr. Gósy Mária, az MTA Nyelvtudományi Intézet Fonetikai Osztályának tudományos osztályvezetője. "Ezek képviselik az adott magánhangzókra leginkább jellemző tulajdonságokat, és lehetővé teszik, hogy a más hangképzéssel (például tájszólással) beszélők megértsék egymást. Egyébként a modern fonetikai szakirodalom nem ismeri a kvantális magánhangzó elnevezést, a kutatók itt valami új fogalmat próbálnak bevezetni."
Tovább: Index.hu
Kommentálók kérték