Részlet az 1990 évi LXIV. törvényből, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásárólból:
8. § A 10 000 vagy ennél kevesebb lakosú település - kislistás választási rendszerben (42. §) - egy választókerületet alkot, amelyben a képviselők száma
a) 100 lakosig 3,
b) 600 lakosig 5,
c) 1 300 lakosig 7,
Részlet az új kormány helyi önkormányzati képviselők számának csökkentési terveiből:
4. § A 10 000 vagy ennél kevesebb lakosú település — egyéni listás választási rendszerben — egy választókerületet alkot, amelyben a képviselők száma:
a) 100 lakosig 2 fő,
b) 1 000 lakosig 4 fő,
c) 5 000 lakosig 6 fő,
d) 10 000 lakosig 8 fő.
Jelenleg Cserépfaluban ezer főnél valamivel több lakos lakik (1032 fő, KSH adat, 2010.01.01), hét képviselő képviseli a falu népét. Az új rend szerint hat válaszottja lesz Cserépfalunak, tehát elbúcsúzunk egy képviselőtől.
A nagyobb döntéseket ez annyiban fogja érinteni, hogy a Polgi mellett elegendő lesz három képviselő, hogy biztosítani tudják a minősített többséget. Jelenleg Polgi, plusz négy fő kell a döntésekhez. A Berezdtető eladása típusú képviselő-testületi határozatokhoz, rendeletekhez, szerződésekhez minősített többség, azaz az összes képviselő fele plusz egy fő azonos szavazata szükséges.
Az új választási törvényt még meg kell szavazni. Kétharmad.
update: A parlamentben vitáznak: INDEX
Az LMP kifogásai szerint a Fidesz javaslata nem jelentene tényleges megtakarítást. Vezérszónokuk, Ivády Gábor egy törpetelepüléssel, Iváddal példálózott, ahol szerinte havi 23 ezer forint megtakarítást érhetnének el. Fő kifogásuk viszont az volt, hogy a képviselői létszám csökkentésével még jobban megerősödnének a polgármeseterek, "a helyi kiskirályok". Ivády egyébként maga is polgármester, Ivádon.
Kommentálók kérték